Politické strany – jak si stojí na facebooku?


27-04-2013Jedním z nejčastěji českými médii zmiňovaných témat v posledních týdnech jsou beze sporu aktuální volební preference občanů. Právě v této době totiž dle mnohými kritizovaných průzkumů veřejného mínění dochází k takovým zvratům, jako propad Občanské strany demokratické a naopak pokračování v tendenci, jež je zřejmá již několik let, konkrétně tedy vzrůst popularity levicových stran, a nejvíce pak komunistické strany, což jistě mnohé z občanů nenechává chladnými. Platforma Jednej.cz založila již koncem ledna třináct událostí na Facebooku, jejichž cílem má být podpora hlavních politických stran ze strany jejich voličů.

Jak si po necelých třech měsících stojí jednotlivé strany?

Následující seznam je seřazen sestupně podle počtu podporovatelů – uživatel facebooku, kteří se „zúčastní“, za lomítkem pak těch, kteří se „možná zúčastní“. Uvedený stav byl aktuální v sobotu 27.4 2013.

Česká Pirátská strana 231 / 101.
Strana Svobodných občanů 107 / 29.
VV – Věci Veřejné - 99 / 24.
Suverenita – blok Jany Bobošíkové. - 82 / 17.
KDU-ČSL - Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová - 72 / 4.
Komunistická strana Čech a Moravy - 62 / 9.
ČSSD – Česká strana sociálně demokratická - 36 / 2.
LIDEM – Liberální demokraté - 14 / 4.
Strana zelených 10 / 2.
SPOZ - Strana práv občanů Zemanovci - 9 / 1 .
TOP09 16 / 4.
ODS – Občanská demokratická strana – 5 / 3.
NS-LEV21 - Národní socialisté - levice 21. století - 4 / 1.

Lze se jen dohadovat, čím jsou tak překvapivé výsledky způsobeny. Zcela jistě je to způsobeno jak rozdílnou propagací stran na sociálních sítích, tak rozdílným demografickým složením jejich uživatel od průměru společnosti. Svou roli hraje i poměrně nízký počet občanů vyjadřujících touto cestou podporu svým favorizovaným stranám. Nabízí se zde však také otázka, jak relevantní jsou i klasické volební průzkumy. Jak moc jsou zkreslené, případně do jaké míry záměrně? Je zde jistě na místě myšlenka, že čím silněji budou občané přesvědčováni o určitém výsledku voleb, tím spíše budou mít tendenci změnit své rozhodnutí tak, aby byl jejich hlas co nejvíce „využit“ – jen málokdo je ochoten volit stranu, které průzkumy nedávají žádnou šanci na úspěch, případně je také častá tendence volit jednu z podle průzkumů nejúspěšnějších stran výběrem „menšího zla“ či volbou na protest proti jinému z favoritů. Tyto průzkumy tak mohou plnit mnohem větší úlohu, než si myslíme, a je velmi pravděpodobné, že velkou část z nás alespoň podvědomě ovlivňují.

Případá-li Vám, že se Váš favorit těší příliš malé podpoře, neváhejte mu ji vyjádřit.

Jednotlivé události jsou k nalezení v původním článku.
Komentáře

query failed: Table 'comments' is marked as crashed and should be repaired