Jednej.cz - Petice: Po 100 letech si Česko zaslouží encyklopedii

Podpisy:
37 ze 10000

(Po dosažení cíle se podpisy stále přičítají)
Adresováno: Parlamentu, Vládě, Ministerstvu kultury, Ministerstvu pro místní rozvoj
Podporuje:


Text petice:

Obecně zaměřenou národní encyklopedii má dnes každý vyspělý národ v Evropě.

Ve Velké Británii vznikla → Encyclopaedia Britannica.
Ve Francii vznikla → Grand Larousse encyclopédique.
V Německu vznikla → Brockhaus Enzyklopädie.
I na Slovensku vznikla → Encyclopaedia Beliana.

Jen v České republice se prakticky zastavil čas !
Poslední kvalitní česká encyklopedie vznikla v letech 1888 až 1909 jako → Ottův slovník naučný.

Po 100 letech si Česko zaslouží encyklopedii!

Petice na podporu ryze české encyklopedie www.Multimediaexpo.cz.

Dnes, v době silného rozvoje technologií ve všech oblastech lidské činnosti, je velmi důležité mít kvalitní českou všeobecnou encyklopedii obsahující encyklopedická hesla, která budou garantovaná respektovanými českými vědeckými, společenskými i kulturními odborníky.

Často propagovaný názor, že není třeba psát českou encyklopedii, ale že stačí přeložit příslušné články z anglické či francouzské Wikipedie, je velmi krátkozraký:

1.) Nikdo Vám neposkytne jakoukoliv záruku, že daný článek viděl nějaký skutečný odborník na danou problematiku. Příkladem může být český článek: "Kvasinky", který zatím nenabídne jistotu, že tuto kopii z americké Wikipedie viděl nějaký skutečný specialista na Mikrobiologii.

2.) Zaměření na angloamerické země či frankofonní země přináší značné informační omezení a snižuje cenu i hodnotu díla všech českých vědeckých i kulturních odborníků. Naši odborníci nemají žádnou nebo jen velmi okrajovou možnost ovlivňovat obsah článků na české Wikipedii, která představuje českou mutaci Amerického projektu.

3.) Výrazná propagace Americko-české encyklopedie Wikipedia u některých českých státních organizací a vysokých škol, která funguje, například, na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, v žádném případě neposiluje tolik potřebné národní sebevědomí. A rozhodně nevytváří globální představu, že Česká republika je rovnocenným partnerem ostatních vyspělých zemí.

Znepokojuje nás, že znalosti českých vědeckých i kulturních odborníků prakticky nelze využít v žádné české encyklopedii. Jejich dlouho budované znalosti jsou často trvale nahrazovány laickými redaktory a jejich více či méně povedenými překlady angloamerických článků.

Znepokojuje nás, že za peníze českých daňových poplatníků některé státní organizace, školy i státní média neváhají propagovat cizojazyčné encyklopedie, na úkor těch ryze českých.

Žádáme, aby v českém právním řádu byla posílena pozice ryze českých encyklopedií, v následujících čtyřech bodech:

1.) Podporovat zapojení českých vědeckých, společenských i kulturních odborníků Vláda České republiky by měla připravit podmínky pro zapojení českých vědeckých, společenských i kulturních odborníků do tvorby ryze české encyklopedie Multimediaexpo.cz. V dohledné budoucnosti asi nelze očekávat vznik Encyklopedického ústavu (jako na Slovensku), ale každý krok tímto směrem bude jistě přínosný pro celou českou společnost.

2.) Podporovat ryze české encyklopedie Každý státní úřad (ministerstvo) by na svých internetových stránkách měl uvádět externí odkazy na hesla či články umístěné ve vybrané české encyklopedii (Multimediaexpo.cz). Americko-česká encyklopedie Wikipedia by měla být vždy uváděna až na druhém místě.

3.) Vytváření virtuálních obecních kronik Obecní kroniku je v České republice povinna vést každá obec. Pro většinu občanů z jiných okresů a krajů je však lokální kronika obce prakticky nedostupná. Díky technologii sub-článků na největší české encyklopedii Multimediaexpo.cz by se však tento problém snadno odstranil. A navíc by se tím odstranila řada jiných problémů (ztráta celé kroniky, ztráta informací z kroniky, sjednocení prostředí pro všechny kroniky, uplatnění videa a dalších multimediální technologií, uplatnění obrovského množství externích multimediálních modulů).

4.) Zapojení organizací a spolků Každá státní organizace či organizace, která získává pravidelné dotace od českého státu, by měla být motivována k účasti na budování všeobecné české encyklopedie. Přitom by to nemuselo stát žádné peníze. Stačilo by definovat povinnost, že každý příjemce státní dotace musí, například, odpracovat dvě hodiny ročně na vylepšování vybrané české encyklopedie.


Datum: 07.01.2013 | Kategorie: Kultura | Kraj: Česká republika | Nahlásit petici

Podepsat tuto petici

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude
předána žádné třetí straně.

Komentáře

 

query failed: Table 'comments' is marked as crashed and should be repaired