Jednej.cz - Petice: Po 100 letech si Česko zaslouží encyklopedii

Podpisy:
37 ze 10000

(Po dosažení cíle se podpisy stále přičítají)
Adresováno: Parlamentu, Vládě, Ministerstvu kultury, Ministerstvu pro místní rozvoj
Podporuje:


Text petice:

Obecně zaměřenou národní encyklopedii má dnes každý vyspělý národ v Evropě.

Ve Velké Británii vznikla → Encyclopaedia Britannica.
Ve Francii vznikla → Grand Larousse encyclopédique.
V Německu vznikla → Brockhaus Enzyklopädie.
I na Slovensku vznikla → Encyclopaedia Beliana.

Jen v České republice se prakticky zastavil čas !
Poslední kvalitní česká encyklopedie vznikla v letech 1888 až 1909 jako → Ottův slovník naučný.

Po 100 letech si Česko zaslouží encyklopedii!

Petice na podporu ryze české encyklopedie www.Multimediaexpo.cz.

Dnes, v době silného rozvoje technologií ve všech oblastech lidské činnosti, je velmi důležité mít kvalitní českou všeobecnou encyklopedii obsahující encyklopedická hesla, která budou garantovaná respektovanými českými vědeckými, společenskými i kulturními odborníky.

Často propagovaný názor, že není třeba psát českou encyklopedii, ale že stačí přeložit příslušné články z anglické či francouzské Wikipedie, je velmi krátkozraký:

1.) Nikdo Vám neposkytne jakoukoliv záruku, že daný článek viděl nějaký skutečný odborník na danou problematiku. Příkladem může být český článek: "Kvasinky", který zatím nenabídne jistotu, že tuto kopii z americké Wikipedie viděl nějaký skutečný specialista na Mikrobiologii.

2.) Zaměření na angloamerické země či frankofonní země přináší značné informační omezení a snižuje cenu i hodnotu díla všech českých vědeckých i kulturních odborníků. Naši odborníci nemají žádnou nebo jen velmi okrajovou možnost ovlivňovat obsah článků na české Wikipedii, která představuje českou mutaci Amerického projektu.

3.) Výrazná propagace Americko-české encyklopedie Wikipedia u některých českých státních organizací a vysokých škol, která funguje, například, na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, v žádném případě neposiluje tolik potřebné národní sebevědomí. A rozhodně nevytváří globální představu, že Česká republika je rovnocenným partnerem ostatních vyspělých zemí.

Znepokojuje nás, že znalosti českých vědeckých i kulturních odborníků prakticky nelze využít v žádné české encyklopedii. Jejich dlouho budované znalosti jsou často trvale nahrazovány laickými redaktory a jejich více či méně povedenými překlady angloamerických článků.

Znepokojuje nás, že za peníze českých daňových poplatníků některé státní organizace, školy i státní média neváhají propagovat cizojazyčné encyklopedie, na úkor těch ryze českých.

Žádáme, aby v českém právním řádu byla posílena pozice ryze českých encyklopedií, v následujících čtyřech bodech:

1.) Podporovat zapojení českých vědeckých, společenských i kulturních odborníků Vláda České republiky by měla připravit podmínky pro zapojení českých vědeckých, společenských i kulturních odborníků do tvorby ryze české encyklopedie Multimediaexpo.cz. V dohledné budoucnosti asi nelze očekávat vznik Encyklopedického ústavu (jako na Slovensku), ale každý krok tímto směrem bude jistě přínosný pro celou českou společnost.

2.) Podporovat ryze české encyklopedie Každý státní úřad (ministerstvo) by na svých internetových stránkách měl uvádět externí odkazy na hesla či články umístěné ve vybrané české encyklopedii (Multimediaexpo.cz). Americko-česká encyklopedie Wikipedia by měla být vždy uváděna až na druhém místě.

3.) Vytváření virtuálních obecních kronik Obecní kroniku je v České republice povinna vést každá obec. Pro většinu občanů z jiných okresů a krajů je však lokální kronika obce prakticky nedostupná. Díky technologii sub-článků na největší české encyklopedii Multimediaexpo.cz by se však tento problém snadno odstranil. A navíc by se tím odstranila řada jiných problémů (ztráta celé kroniky, ztráta informací z kroniky, sjednocení prostředí pro všechny kroniky, uplatnění videa a dalších multimediální technologií, uplatnění obrovského množství externích multimediálních modulů).

4.) Zapojení organizací a spolků Každá státní organizace či organizace, která získává pravidelné dotace od českého státu, by měla být motivována k účasti na budování všeobecné české encyklopedie. Přitom by to nemuselo stát žádné peníze. Stačilo by definovat povinnost, že každý příjemce státní dotace musí, například, odpracovat dvě hodiny ročně na vylepšování vybrané české encyklopedie.


Datum: 07.01.2013 | Kategorie: Kultura | Kraj: Česká republika | Nahlásit petici

Podepsat tuto petici

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude
předána žádné třetí straně.

Komentáře

 

Michal Pohořelský

16:54 15.01.2016

Encyklopedie Multimediaexpo.cz dnes dostala email, že pro server objednaných 32 GB RAM DDR3 je připraveno na skladě. Upgrade RAM našeho serveru proto proběhne příští týden...!

Michal Pohořelský

12:57 13.05.2015

Dnes byla podepsána nová smlouva na provoz našeho serveru (Multimediaexpo.cz), pro dalších 12 měsíců. V květnu 2016 si pořídíme zcela nový server s 32, 64 nebo 128 GB RAM.
Skalní fanoušci Wikipedie mají tedy opět smůlu...:-)

JUDr.PhDr.Mgr. et Mgr.Henryk Lahola

12:19 11.05.2015

Českou encyklopedii potřebujeme víc než cokoliv jiného. Takzvaná česká Wikipedie je obyčejná žumpa pseudovědeckých neslyslů a blábolů a tudíž nelze na ni spoléhat. I náš národ si po více než sta letech zaslouží mít kvalitní encyklopedii. Vzor si můžeme vzít i od našeho nejbližšího souseda Slovenska jeho mnohodílné Encyklopedie Slovenska.

JUDr.PhDr.Mgr. et Mgr.Henryk Lahola

Michal Pohořelský

13:33 25.03.2015

To rad: Ano, máte pravdu. Brzy si vybereme český "kickstarter" a pověsíme tam "žádost" o peníze pro Encyklopedii. Vylepšovat se musí mnoho věcí...

rad

00:34 13.03.2015

S tim na obdobu kickstarteru. Aspon budete mit pro encyklopedii tak dulezitou nezavislost.

čtenář

12:09 29.10.2014

Už se těším, jakou krásu nám stvoří "odborníci", kteří jsou schopni psát s velkým písmenem přídavné jméno (Americký) nebo obecný pojem (Mikrobiologie)...

Student85

13:21 26.01.2013

Slečno/Paní Lysková, na názory skalních fanoušků české Wikipedie zvysoka kašleme !

Nikdo z Multimediaexpo.cz neprosazuje vytlačení české Wikipedie z trhu. Technicky to ani nejde -- naše encyklopedie je Multimediální a začíná rokem 1901. Nikdo u nás nenajde problematické články ze 14. či 11. století, "poctivě" vykradené z jediného dostupného historického pramene.
Ať si Wikipedie jede po své koleji (na svém Titaniku), my pojedeme po své koleji do sladké budoucnosti.

M.

01:07 24.01.2013

Vážený pane Pohořelský, jistá Michaela Lysková jsem zcela náhodně já. A jistá Michaela Lysková napsala "Škoda, že se autor petice nepodepsal - jak přišel na takovéhle bláboly (wikipedia jako plnohodnotná encyklopedie propagovaná na vysokých školách s vysokou úrovní), to by mě opravdu zajímalo..." Prosím pěkně, nevytrhujte věty z kontextu.

Michal Pohořelský

22:58 14.01.2013

Já, jako spolutvůrce petice, opravdu nejsem mimo...stačí se podívat na jeden z posledních příspěvků na Facebook stránce Jednej.cz. Jistá Michaela Lysková tam dnes napsala, cituji: "wikipedia jako plnohodnotná encyklopedie propagovaná na vysokých školách s vysokou úrovní"...:-)))

V případě FF MU mám osobní zkušenost, bylo by to dlouhé vyprávění. MU navíc poskytuje zrcadlo pro download celé globální Wikipedie -- http://ftp.fi.muni.cz/pub/wikimedia/

M.

19:27 14.01.2013

Propagace Wikipedie na FF MU? To se mi nějak nezdá, kde jste na to přišli? 
A jak by vůbec někdo minimálně vzdělaný a na internetu se orientující mohl považovat wikipedii za odborný zdroj, či za plnohodnotnou encyklopedii (vlastně i tu neplnohodnotnou)?
Není s prominutím tvůrce petice i celé iniciativy mírně mimo? Vždyť wikipedii mohou považovat za relevantní zdroj jen žáci základní školy a studenti velmi nevalné úrovně...