Jednej.cz - Petice: Ukaž „stopku“ geneticky upraveným potravinám v Česku!

Podpisy:
4104 ze 10000

(Po dosažení cíle se podpisy stále přičítají)
Adresováno: Vláda ČR
Podporuje:


Text petice:

Genetické znečištění je mnohem vážnější hrozbou pro náš svět a naši zem, než je spalování geneticky modifikované kukuřice. Vědci vyzvali světové velmoci, aby přehodnotily budoucnost zemědělství a hledaly spíše trvalou udržitelnost než korporátní zisky. Žádáme vládu o zavedení národní značky „Bez GMO“ - GM-free.


Stovky evropských výrobců potravin (coop, Friesland Campina), maloobchodníků (Carrefour) a regionů nyní nabízí GM-free hovězí, vepřové, jehněčí, kuřecí, vejce, ryby a mléčné výrobky jako součást svých marketingových strategií zaměřených na témata jako jsou bezpečnost potravin, kvalitní zemědělství, biodiverzitu, férový obchod, trvalou udržitelnost a klimatické změny.

 

Tyto strategie jsou podpořeny národními značkami „Bez GMO“ a vládními omezeními v Rakousku, Itálii a Německu, k nim se ještě do konce roku přidá Francie. Prodej mléka bez GMO raketově vzrostl poté, co se označení v Německu začalo používat. Tisíce značkových výrobců v USA uplatňují podobné strategie. 

Česká republika by měla podniknout podobné kroky s cílem, aby české výrobky bez označení propagujícího absenci GMO k odlišení domácí produkce, byly vyloučeny z globálního trhu. Snaha naší vlády má dávat jasný podnikatelský smysl a výhodu pro domácí zemědělský, potravinářský i turistický sektor.

 

Žádáme proto vládu ČR:

 

 • Zakažte pěstování všech geneticky upravených plodin (GMO) a zaveďte povinné označení pro potraviny, obsahující GMO, a to včetně masa, vajec, ryb, korýšů a mléčných výrobků pocházejících ze zvířat krmených krmivem obsahujícím GMO.
 • Vyhlaste Českou republiku jako zónu bez GMO. Propagujte konkurenční výhody Česka jako země bez GMO.

 • Zaveďte GM-Free logo a podpořte reklamní kampaň, podobně jako to udělalo Německo.
 • Tato petice má událost na Facebooku, do které můžete pozvat své přátele: https://www.facebook.com/events/539675449421441/

  Tato petice má také webovou stránku: http://www.jyd.cz/news/vlado-ukaz-stopku-geneticky-upravenym-potravinam-v-cesku-/
  Datum: 08.08.2013 | Kategorie: Politika | Kraj: Česká republika | Nahlásit petici

  Podepsat tuto petici

  Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude
  předána žádné třetí straně.

  Komentáře

   

  saltila

  13:54 24.02.2016

  Dobrý den, kdo  četl knihu Doba jedová 5 - geneticky modifikované potraviny- bude mít dost informací k tomu aby se rozhodl Vaši petici podepsat, já svůj podpis připojuji a za tuto možnost projevit tak svůj názor děkuji. Milena Řehořková

  Andrea

  14:58 13.03.2015

  Stojí za to se podívat na tento film BOUGHT.
  Oficiální trailer:https://www.youtube.com/watch?v=CAwo5rojxhQ
  Film:https://www.youtube.com/watch?v=pOCGqks-tW0

  Leopold Marek

  15:12 22.02.2015

  Dalsi vyborne dokumenty o spolecnosti Monsanto a jejich praktikach a prosazovani GMOs (Geneticky Modifikovanych Organismu):
  https://m.youtube.com/results?q=monsanto%20fox%20news&sm=1

  Leopold Marek

  15:08 22.02.2015

  Shrnujici dokument:
  https://m.youtube.com/watch?v=buwb6TMahW0

  Jan křenovský

  20:10 05.01.2015

  6 z 10  čechů má už herbicid v tele nad 200 mg,první selhají ledviny a játra....,GMO kukuřicí jsou už zahuštovány i jogurty, největším dovozcem od Montsanto je Babišův Agrofert....

  Verča

  13:36 04.09.2013

  Dobry den, podepisovala jsem petici
  Ukaž „stopku“ geneticky upraveným potravinám v Česku!

  a nejsem tam, zkousela jsem to opakovane.

  Slávek

  08:38 20.08.2013

  Geneticky upravované potraviny jsou programem,jak kontrolovat zisky a ovládnout potravinový trh.Představitelem toho je Monsanto,kreré podporuje vypouštění chemikálií z letadel,aby tradiční plodiny přestaly plodit a musely se používat GMO.Prakticky jsme rukojmím finančníků a zkorumpovaných politiků v jejich snaze o světovládu.Abychom se tomu vyhnuli,musíme jít duchovní cestou a ne cestou materiálního a technického rozvoje.To se neosvědčilo za žádného režimu.

  Lekno

  12:25 14.08.2013

  Malo by tam byt: uplny zakaz dovozu GMO a nie iba ich povinne oznacovanie. Premyslajte viacej krokov napred.

  Petr

  09:04 14.08.2013

  Ta petice nežádá jen o povinné značení, ale o zákaz pěstování GMO v CZ. 
  Je to tedy petice za to, aby byly plodiny šlechtěny zářením a chemickými mutacemi (tak se to dělá nyní) a bylo je nutno několikanásobně více práškovat, používat herbicidy a chemikálie proti škůdcům než plodiny získané GMO. 

  sona.merlin

  00:08 14.08.2013

  Existuje-li sebemenší důvod pro diskusi o tom, jestli se pomazánkové máslo smí nazývat pomazánkové máslo, pak minimálně tentýž důvod je dost dobrý pro to, aby GM cokoliv bylo označováno jako GM ... A je-li poptávka po označení, že něco není GM, pak není důvod bránit se i negativnímu vymezení. Je tisíc jiných daleko méně významných označení čehosi (bio, eko, klasa, regionální...), proč by nemělo existovat GM free? Nejde o to, jestli to chceme jíst nebo ne, jestli to je k něčemu dobré nebo ne - jde o to, že máme právo vědět, co to vlastně je. Myslím, že je normální myslet si, že potraviny se získávají tak, že se zasadí semínko, vyroste rostlinka, sklidí se plody, část snědí lidé, část zvířata a ty pak zase sní člověk. A není úplně normální do toho přidávat mezičlánky ve formě genetické manipulace, krmení býložravců krmivem ze zvířat, postřikem jedem... Aspoň nic z toho pár tisíc let normální nebylo... Nevidíte to na statku u babičky, nepíše se to v učebnici pro prvňáky. A když to tedy není "normální" neboli běžné, mělo by to být označeno... Existuje nějaký rozumný argument, proč to neoznačovat?
  Označovat či neoznačovat je totiž úplně jiná diskuse než GMO ano nebo GMO ne. Na to může mít každý svůj názor, svých tisíc arguentů, ale koneckonců je každého právo se rozhodnout, zda to chce nebo ne. A právě k tomu, aby se mohl rozhdnout, potřebuje mít informaci, zda to GMO je či není... Kecy podporovatelů GMO např. o nakrmení planety jsou hovadina, neboť na bohatém severu je nadprodukce potravin a na chudý jih stejně nikdo nic neposílá. A na druhou stranu odpůrci GMO jsou mnohdy zbytečně hysteričtí. Ale svoboda spočívá v tom, že se mohu rozhodnout - a za svá rozhodnutí pak nesu odpovědnost. Příznivce GMO tedy nese to riziko, že kvůli jeho rozhodnutí dojde k negativním vlivům ne zdraví člověka i ekosystém planety. Odpůrce GMO nese zase to riziko, že za pár let budou afričtí a asijští hladovějící tak hladoví, že vtrhnou do Evropy a zničí celou evropskou kulturu, civilizaci a dojde k další světové válce... Trochu přitažené za vlasy, to ano. Ale raději se budu rozhodovat, než tupě čekat, co mi mocní politici, mocní vědci i mocní velko"zemědělci" předhodí...
  PS: jsem biolog, tedy vím, co GMO je i ze seriózních vědeckých zdrojů...