Jednej.cz - Petice: Širší nabídka SMS jízdenek pro Brno (DPMP)

Podpisy:
0 ze 1000

(Po dosažení cíle se podpisy stále přičítají)
Adresováno: Dopravní podnik města Brna (DPMB)
Podporuje:


Text petice:

Žádám DPMB o rozšíření nabídky nedávno uvedených SMS jízdenek.

V současné době jsou k dispozici pouze dva druhy sms jízdenky [1]:

  • za 29 Kč s platností 75 minut
  • za 99 Kč s platností 24 hodin

Chybí varianta jízdenky pro krátkou cestu za nižší cenu. Jistě se dá dokázat, že existuje velké množství občanů, kteří potřebují jen někam "popojet", "přiblížit se" - pro tento druh cesty nelze zakoupit sms jízdenku.

Jen málo lidí si na cca desetiminutovou cestu zakoupí lístek za 29 Kč - často raději půjdou pěšky, nebo pojedou ten kousek na černo. DPMB přichází o pasažéry, a lidé zase o pohodlnou ekologickou možnost přepravy po Brně. Domnívám se, že zavedením více druhů sms jízdenek za vhodnější cenu by se snížil počet černých pasažérů, neboť zavedením sms jízdenky odpadla řada překážek pro úhradu jízdného: nefunkční či vůbec nepřítomný automat v místě nástupu, nedostatek kovových mincí pro koupi v automatu, nedostupná či zavřená trafika atd. Mobilní telefon má u sebe dnes téměř každý a poslední možnou překážkou k zaplacení jízdného v Brně tedy zůstává cena.

My, signatáři, požadujeme:

=====

  • zavedení nejméně jednoho dalšího typu cenově dostupnější sms jízdenky pro kratší jízdy, v ideálním případě dvou či více.

=====

Nemyslím, že by na zavedení levnějších jízdenek DPMB tratil, neboť se domnívám, že chybějící rozdíl příjmů v ceně levnějších jízdenek by pokrylo navýšení jejich prodaného počtu platícími cestujícími - tak jako se to děje v hudebním průmyslu (méně a méně lidí nakupuje drahá CD, zato ale více lidí legálně stahuje (a platí) levnější hudbu distribuovanou digitálně), který po těžkém propadu \"vinou\" digitalizace po více než 10 letech opět zaznamenává nárust zisků [2].

Vzhledem k tomu, že není potřeba jízdenky fyzicky tisknout ani instalovat žádná výdejní místa či automaty, a vše probíhá na úrovni počítačového zpracování číslic, není pro DPMB problém zavést podstatně širší spektrum tarifů elektronických (sms) jízdenek.

DPMB má příležitost postavit se válce s černými pasažéry - kterou nemůže vyhrát [3] - čelem, poučit se z chyb zábavního průmyslu - ten se také snažil s pirátstvím urputně bojovat, podávat žaloby, zakládat protipirátské unie atp., až se nakonec ukázalo, že je mnohem výhodnější lidem vyjít vstříc [4].

Spokojenější ve finále budou jak občané, tak DPMB. Stačí namísto hrozby vidět příležitost...

--

v Brně 2.12.2013

Martin crysman Zahradník
crysman@seznam.cz
http://crysmanovo.blogspot.com/2013/12/otevreny-dopis-dpmb-za-dostupnejsi-sms.html

 

Zdroje:

[1] http://dpmb.cz/Default.aspx?seo=sms-jizdenky

[2] http://byznys.ihned.cz/c1-59401350-hudebni-trh-zastavil-propad

[3] http://tn.nova.cz/zpravy/zajimavosti/cerni-pasazeri-jasaji-dopravni-podniky-zuri-aplikace-upozornuje-na-revizory.html

[4] http://piratskenoviny.cz/art/33221/

Zdrojem pro obrázek petice je originál z www.dpmb.cz


Datum: 03.12.2013 | Kategorie: Firmy | Kraj: Jihomoravský | Nahlásit petici

Podepsat tuto petici

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude
předána žádné třetí straně.

Komentáře

 

query failed: Table 'comments' is marked as crashed and should be repaired