Jednej.cz - Petice: Stop diktatuře na Ukrajině

Podpisy:
458 ze 50000

(Po dosažení cíle se podpisy stále přičítají)
Adresováno: občané a obyvatelé České republiky
Podporuje:


Text petice:

My, níže podepsaní občané a obyvatelé České republiky, prostřednictvím této petice žádáme prezidenta České republiky Miloše Zemana a vládu České republiky o zavedení osobních sankcí proti prezidentovi Ukrajiny Viktoru Janukovyčovi a představitelům jeho současného režimu, proti členům vlády Ukrajiny.

\r

 

\r

Nové ukrajinské zákony, které byly přijaty 16. ledna 2014, radikálně omezují svobodu slova a právo na svobodu shromažďování. Umožňují například trestní stíhání novinářů nebo aktivistů. Novináři riskují trestní stíhání za shromažďování a zveřejňování informací o soudcích a policistech včetně jejich rodinných příslušníků. Aktivistům hrozí vyšší tresty za porušení podmínek spojených s účastí na pokojných demonstracích. Podmínky se navíc zpřísnily a zvýšily se tresty za jejich porušení. Vláda získala větší pravomoc ke kontrole internetu a neziskových či náboženských organizací. Ty mají nově povinnost, podobně jako v Rusku, zaregistrovat se jako „zahraniční agenti“, pokud získávají peníze ze zahraničí. Pomluva se stala trestným činem.

\r

 Ukrajinská vláda navíc, nedbaje na varování zemí celého světa, dala 30.listopadu a 1.prosince 2013 rozkaz speciálním jednotkám policie zaútočit na mírně a legálně protestující demonstranty v Kyjevě . Policisté demonstranty brutálně zbili, desítky obětí skončily v nemocnici s četnými zlomeninami a dalšími vážnými poraněními. Nikdo z těch, kdo přímo útočili, ani z těch, kdo za rozkaz zodpovídá, nebyli dodnes potrestáni. V současné době se v centru Kyjeva vedou boje demonstrujících proti vládě zastoupené silovými jednotkami a na straně protestujících byly již nahlášeny první smrtelné případy. Situace je velmi vážná, schyluje se k občanské válce a je proto potřeba využít všech dostupných prostředků, aby se tomuto krveprolití na Ukrajině zabránilo.

\r

 V souvislosti s výše popsanými událostmi na Ukrajině, požadujeme:

\r

1. Aby prezident České Republiky Miloš Zeman a vláda České Republiky zavedli osobní sankce proti  prezidentovi Ukrajiny Viktoru Janukovyčovi a představitelům jeho současného režimu, proti členům vlády.

\r

2. Aby prezident ČR Miloš Zeman odvolal pozvání prezidenta Janukovyče na návštěvu do České Republiky. Politik zavádějící diktaturu na Ukrajině je nežádoucím hostem v zemi, která si omezení svobod a utlačování režimem z dob totality pamatuje.

\r

Prostřednictvím této petice usilujeme o podporu Ukrajinců demonstrujících proti omezení svobody slova a shromažďování v jejich zemi, stavíme se na stranu ochrany lidských práv a základů demokracie a evropských hodnot. Věříme, že tyto požadavky budou důsledně projednávány a brány v potaz. Předem děkujeme.

\r

 

\r

Za petiční výbor:

\r

Marija Nobilisová, Nebovidy 142, Kolín 2 280 02

\r

Alžběta Babinská, Voskovcova 4, Olomouc  779 00

\r

Martin Veselý, Merhautova 94, Brno 613 00

\r

Monika Plisková, Ruprechtov 9, 68304

\r

 

\r

Zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány je oprávněn:

\r

kterýkoliv člen petičního výboru (klauzule vyžadovaná §5, písm. 1 zák. č. 85/1990 Sb.)

\r

Marija Nobilisová, Nebovidy 142, Kolín 2 280 02


Datum: 22.01.2014 | Kategorie: Lidská práva | Kraj: Česká republika | Nahlásit petici

Podepsat tuto petici

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude
předána žádné třetí straně.

Komentáře